8 paši interesantākie psiholoģiskie efekti un fenomeni

Advertisement
Raksta turpinājums - lapa #2
Foto: myma.me
Nesasniedzamais efekts

Efekts noslēdzas tajā, ka cilvēki ar nesasniedzamiem un augstiem ideāliem, ir vairāk interesanti un vēlamāki par tiem, kas ir sasniedzami šeit un tagad. Ar šo efektu cilvēks atstumj no sevis cilvēkus un drīzumā kļūst nevienam nevajadzīgs.
Degsmes efekts

Degsmes efekts ir psiholoģiskais fenomens, kurš noslēdzas tajā, ka cilvēki pēkšņi atceras nepabeigtu uzdevumu vai nodarbi. Dati par šo efektu tika iegūti eksperimentu ceļā: tika veikti vairāki eksperimenti, kuru dalībnieki bija skolnieki un studenti. Šo eksperimentu laikā dalībnieki pabeidza vienu uzdevumu un pārtrauca, lai pabeigtu citu. Pēc eksperimentu beigām, tika izsecināts, ka visbiežāk atceras par nepabeigtiem uzdevumiem, nekā par pabeigtajiem.

Degsmes efektu jūs varat izmēģināt uz sevis. Sāciet pildīt, kādu grūtu uzdevumu un izpildiet to līdz galam. Paņemiet nelielu pauzi. Pēc tam ņemiet lapiņu un pildspalvu, uzrakstiet visas izpildīšanas procesa detaļas. Pēc pauzes uzraksiet visas procesa detaļas. Jūs pamanīsiet, ka to, ko jūs nepaspējāt pabeigt atminēsies vieglāk, nekā tas, ko jūs pabeidzāt. Tādu paņēmienu ir labi izmantot, lai kontrolētu dažādus uzdevumus. Ja esat noguruši, uztaisiet pauzi. Pēc tam jūs spēsiet turpināt ar jauniem spēkiem un atceroties visas detaļas, ko esat darījuši.
Auditorijas efekts

Par auditorijas efektu sauc parādību, kas ir manāma cilvēkiem, kas atrodas kopā ar citiem cilvēkiem. Šī parādība var gan pozitīva, gan negatīva. Pateicoties daudzkārtējiem pētījumiem tika manīts, ka ja cilvēks izpilda zināmu un vieglu darbu, tad citu cilvēku klātbūtne uzlabo viņa rezultātus, jo tas stimulē pareizu reakciju iespaidu. Ja darbs ir grūts un maz zināms, tad citu cilvēku klātbūtne rezultātus pasliktina, stimulējot nepareizas reakcijas.

Jūs varat pamanīt šī efekta darbību savā ikdienā, vienkārši pievēršot uzmanību sev un apkārtējiem. Sportisti bieži rāda labākus rezultātus, ja zina, ka viņus vēro skatītāji. Darbinieki, kuri saskaras ar jauna veida darbu, rada vairāk kļūdas, ja uz viņiem skatās citi cilvēki. Ar šo efektu var iemācīties iespaidot cilvēkus un darbības rezultātus, vienkārši vēro viņus vai nenovēro. Tādā veidā jūs varat iespaidot arī savu efektivitāti.
Oreola efekts

Oreola efekta jēga ir tajā, ka gadījumā, ja cilvēks ir radījis labu iespaidu, tad rezultāta cilvēki sāk runāt par viņa citām labajām īpašībām, kuras viņam var nemaz nebūt. Ja cilvēks ir radījis sliktu iespaidu, tad turpmāk cilvēki mēģinās viņā redzēt sliktas īpašības, neatkarīgi no viņa kopējās personības raksturojuma. Oreola efekts bieži parādās vizuālajā izskatā: ja viņš ir skaists, tad viņš tiek uztverts, kā gudrs, izglītots, patīkams. Ja cilvēkam nav visai skaista āriene, tad viņa raksturojums nebūs labs.

Oreola efekts var izrādīties darbā vai mācībās: ja jūs rekomendēsiet sevi, kā atbildīgu, studentu vai darbinieku un kārtīgi izpildīsiet visus uzdevumus, aktīvi piedalīsieties visos pasākumos, jūs izveidosiet pozitīvu reputāciju, kas turpmāk tev palīdzēs. Jums var piedot dažādas kļūdas darbā, neizpildītu darbu, vai kavējumu skolā, bet der atcerēties par to, ka nedrīkst to izmantot, savādāk jūs zaudēsiet savu reputāciju. Mēģiniet parādiet sevi no labākās puses. Nevajag no sevis tēlot labāku, nekā jūs esat, pievērsiet uzmanību savām kļūdām un mēģiniet tās labot, lai padarītu sevi par stipru personību.
Advertisement

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 07:12 20.02Mārtins
meitenes ir tādas kuras izmanto puišus
1 0 20:01 18.02x
idiots
0 0 20:13 09.02...
Cerams ka nebus tikai tads oats liktenis

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2017