Par ko stāsta tava acu krāsa

Advertisement
Advertisement
Katrs esam dzīvē sastapuši cilvēku, kura acu krāsa ir izbrīnījusi vai satraukusi. Visbiežāk tie ir piesātinātu acu krāsu īpašnieki, kas piesaista mūsu uzmanību – ogļu melnas, dziļi zaļas vai neparasti gaiši zilas acis. Par tādām raksta dzeju, sacer dziesmas, jo tās rada zināmu noslēpumainības un ārpus šīs pasaules iespaidu.

Bieži vien pēc acu krāsas mēģina noteikt cilvēka raksturu vai kādas īpašības. Kaut gan zinātnieki apgalvo, ka vienīgais, ko 100% var noteikt pēc acu krāsas, ir ģenētiskā mantojuma pazīmes.

Acs varavīksnene vienā no saviem dziļākajiem slāņiem satur īpašas šūnas, kas satur melanīna pigmentu, kas arī rada acs nokrāsu. Visi cilvēki piedzimst ar gaišām acīm. Galīgā acu krāsa formējas 2-3 gadu vecumā. Jo vairāk šo īpašo šūnu varavīksnenē, jo acis ir tumšākas.

Via:www.iinuu.lv
Raksta turpinājums - lapa #1
Gaišzilās acu krāsas nācijas parasti ir tās, kuras dzīvo pēc iespējas tālāk no ekvatora. Brūno acu īpašnieku vairāk tieši mērenā klimata joslas iedzīvotāju vidū. Melnās acis norāda uz to, ka cilvēks nācis no apgabala, kas atrodas tuvu ekvatoram. Jo tumšāka acu krāsa, jo tā vairāk pasargā acis no spēcīgu saules staru ietekmes. Tās izskaidro tumšo acu īpašnieku dominanti gan dienvidos, gan galējos ziemeļos. Ģenētiķi ir noskaidrojuši, ka brūno acu gēns ir daudz spēcīgāks un vienmēr uzvar zilo vai zaļo acu gēnu.

Dāņu zinātnieki 12 gadus pētījuši zilas acu krāsas izcelšanos un izanalizējuši acu krāsas gēnu tūkstošiem dažādu tautību cilvēkiem – dāņiem, turkiem, jordāniešiem un indiešiem. Kopenhāgenas universitātes profesors Hanss Eibergs uzskata, ka cilvēku senčiem acis bijušas brūnas, ko nosaka liels krāsvielas melanīna daudzums varavīksnenē. Brūno acu gēnā OCA2 pirms aptuveni 10 000–6000 gadiem notikusi mutācija, kas samazinājusi krāsvielas daudzumu acs varavīksnenē. Jo mazāk melanīna, jo acs ir gaišāk zila, tā it kā izbalē. Pretstatā vispārpieņemtajam uzskatam, ka zilacainie cilvēki cēlušies no Skandināvijas, izrādījās, ka gēna mutācija radusies dienvidos – Melnās jūras piekrastē dzīvojušo cilvēku populācijā. Zinātnieki noskaidroja, ka visiem zilacainajiem cilvēkiem ir gēna OCA2 mutācija. Domājams, ka visi zilacainie ir cēlušies no viena senča un tātad ir gan ļoti attāli, tomēr radinieki. Jāatzīst, ka viss par cilvēku acu krāsas gēna vēsturi nepavisam vēl nav noskaidrots.

Savukārt Lielbritānijas Ņūkāslas universitātes zinātnieki pētījuši acu krāsas priekšrocības partnera piesaistē. Noskaidrots, ka zilacainie vīrieši, neatkarīgi no tautības un kultūras, priekšroku dod zilacainām sievietēm. Piemēram, 88 norvēģu studentiem demonstrētas sejas, kurām mainīta acu krāsa, tātad katra seja bijusi apskatāma divos variantos – ar brūnām un ar zilām acīm. Sievietes un brūnacainie vīrieši nav devuši priekšroku nevienai no acu krāsām, toties zilacainie vīrieši izteiktu priekšroku devuši zilacainajām. Varbūt šādas izvēles pamatā ir sabiedrībā valdošais pieņēmums, ka zilas acis ir fascinējošas? Sekoja nākošais eksperiments – 443 jauniem pāriem noskaidrota acu krāsa. Zilacaino vīriešu vairākumam patiešām bija zilacainas partneres. Šādiem pāriem dzims tikai zilacaini bērni. Ja vienam no vecākiem acis ir brūnas, visiem vai arī vairākumam (75%) bērnu acis būs brūnas.

Citā eksperimentā iztaujāts 171 brits un 37 Eiropā dzīvojoši ķīnieši vecumā no 20 līdz 26 gadiem. Testu sērijā cilvēkiem rādīti dažādu krāsu taisnstūri, no kuriem kā patīkamāko krāsu vairākums izvēlējušies tieši zilo, sievietes vēl priekšroku devušas rozā un violetajai krāsai. Kāpēc cilvēki zilo krāsu mīl visvairāk, var tikai minēt. Varbūt tam ir saistība ar patīkamām atmiņām par zilām debesīm vai jūru.
Advertisement

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement
Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 22:57 20.11buu
Nu kaa faking var aizmirst uzvilkt krūšturi? Tas tak nav iespējams
0 0 15:24 29.10Dvine
Pilnigas mulķības
0 4 00:07 22.10Elisa
Ideálu cilvéku nav, un dzíve ká táda ir pilna ar párbaudíjumiem. Ir nepareizi citiem mácít šķirties tikko kaut kas nepatík. Neiet runa par lielám problémám un fizisku vardarbíbu, bet, ja runá par viedokļu atšķiríbu un tamlídzígiem síkumiem. Viegli manipuléjami cilvéki šo saklausás un šķirás. Galarezultáts pilna pasaule ar pamestiem bérniem vientuļajám mámiņám, kas tagad velk visu nastu uz saviem pleciem, ká ézeļi, un ir absolútá izmisumá par savu vientulíbu. Jauníbá lídz zinámam laikam tá var skraidít, bet tad, kad jau ğimene izveidota, ir jámák sadzívot. Nezinu, no kurienes nák tádas muļķíbas, ka personiskais egoisms ir jávérté visaugsták, un tie citi mílés vairák. Ne nu míl, ne kádam vajag, nevajag dzívot ilúzijás. Daudzi péc šķiršanás vispár paliek vientuļi visu atlikušo dzívi.

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2017