8 paši interesantākie psiholoģiskie efekti un fenomeni

Advertisement
Raksta turpinājums - lapa #2
Foto: com.ua
Liecinieka efekts

Liecinieka efekts izpaužas tajā, ka cilvēki, kuri ir bijuši liecinieki kādos trakos gadījumos, necenšas palīdzēt tiem, kuri ir cietuši, paliekot stāvēt malā. Interesanti tas, ka jo vairāk liecinieku, jo mazāka iespēja, ka palīdzēs, jo katrs uzskata, ka palīdzēt ies kāds cits. Ja liecinieks ir viens, tad ticamība, ka viņš palīdzēs ir daudz lielāka.

Liecinieka efekts ilustrē dažādas ziņas par notikumiem, kur tiek ziņots, ka traģisko atgadījumu liecinieki, neizrādīja nekādu palīdzību cietušajiem. Iespējams arī jūs esat bijis kādā situācijā, kad, piemēram, cilvēkam paliek slikti sabiedriskā vietā, viņš nokrīt, bet pūlis, kas atrodas apkārt vienkārši vēro. Katrs spēja palīdzēt, bet domāja, ka to darīs, kāds cits. Patiesībā tā ir vienaldzības un necilvēcības izrādīšana.

Ja kādreiz jūs kļūsiet par liecinieku kādā atgadījumā, nedomājiet, ka palīdzēs kāds cits, neesiet vienaldzīgs un palīdziet cietušajam. Varbūt jūs glābjat kāda dzīvību un nav svarīgi, kā citi reaģēs uz to. Svarīgi ir tas, kā reaģēsiet jūs.
Foto: myma.me
Nesasniedzamais efekts

Efekts noslēdzas tajā, ka cilvēki ar nesasniedzamiem un augstiem ideāliem, ir vairāk interesanti un vēlamāki par tiem, kas ir sasniedzami šeit un tagad. Ar šo efektu cilvēks atstumj no sevis cilvēkus un drīzumā kļūst nevienam nevajadzīgs.
Degsmes efekts

Degsmes efekts ir psiholoģiskais fenomens, kurš noslēdzas tajā, ka cilvēki pēkšņi atceras nepabeigtu uzdevumu vai nodarbi. Dati par šo efektu tika iegūti eksperimentu ceļā: tika veikti vairāki eksperimenti, kuru dalībnieki bija skolnieki un studenti. Šo eksperimentu laikā dalībnieki pabeidza vienu uzdevumu un pārtrauca, lai pabeigtu citu. Pēc eksperimentu beigām, tika izsecināts, ka visbiežāk atceras par nepabeigtiem uzdevumiem, nekā par pabeigtajiem.

Degsmes efektu jūs varat izmēģināt uz sevis. Sāciet pildīt, kādu grūtu uzdevumu un izpildiet to līdz galam. Paņemiet nelielu pauzi. Pēc tam ņemiet lapiņu un pildspalvu, uzrakstiet visas izpildīšanas procesa detaļas. Pēc pauzes uzraksiet visas procesa detaļas. Jūs pamanīsiet, ka to, ko jūs nepaspējāt pabeigt atminēsies vieglāk, nekā tas, ko jūs pabeidzāt. Tādu paņēmienu ir labi izmantot, lai kontrolētu dažādus uzdevumus. Ja esat noguruši, uztaisiet pauzi. Pēc tam jūs spēsiet turpināt ar jauniem spēkiem un atceroties visas detaļas, ko esat darījuši.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 19:58 26.07vitena
Taisnība lielā mērā ir.
0 0 09:15 17.07ANDA
Kādas muļķības,kur tos murgus izrāvāt.
0 0 18:37 09.06Versis
Vērsis pats par visiem sarakstījis, bet par sevi neatklāj

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2017