8 paši interesantākie psiholoģiskie efekti un fenomeni

Advertisement
Raksta turpinājums - lapa #3
Auditorijas efekts

Par auditorijas efektu sauc parādību, kas ir manāma cilvēkiem, kas atrodas kopā ar citiem cilvēkiem. Šī parādība var gan pozitīva, gan negatīva. Pateicoties daudzkārtējiem pētījumiem tika manīts, ka ja cilvēks izpilda zināmu un vieglu darbu, tad citu cilvēku klātbūtne uzlabo viņa rezultātus, jo tas stimulē pareizu reakciju iespaidu. Ja darbs ir grūts un maz zināms, tad citu cilvēku klātbūtne rezultātus pasliktina, stimulējot nepareizas reakcijas.

Jūs varat pamanīt šī efekta darbību savā ikdienā, vienkārši pievēršot uzmanību sev un apkārtējiem. Sportisti bieži rāda labākus rezultātus, ja zina, ka viņus vēro skatītāji. Darbinieki, kuri saskaras ar jauna veida darbu, rada vairāk kļūdas, ja uz viņiem skatās citi cilvēki. Ar šo efektu var iemācīties iespaidot cilvēkus un darbības rezultātus, vienkārši vēro viņus vai nenovēro. Tādā veidā jūs varat iespaidot arī savu efektivitāti.
Oreola efekts

Oreola efekta jēga ir tajā, ka gadījumā, ja cilvēks ir radījis labu iespaidu, tad rezultāta cilvēki sāk runāt par viņa citām labajām īpašībām, kuras viņam var nemaz nebūt. Ja cilvēks ir radījis sliktu iespaidu, tad turpmāk cilvēki mēģinās viņā redzēt sliktas īpašības, neatkarīgi no viņa kopējās personības raksturojuma. Oreola efekts bieži parādās vizuālajā izskatā: ja viņš ir skaists, tad viņš tiek uztverts, kā gudrs, izglītots, patīkams. Ja cilvēkam nav visai skaista āriene, tad viņa raksturojums nebūs labs.

Oreola efekts var izrādīties darbā vai mācībās: ja jūs rekomendēsiet sevi, kā atbildīgu, studentu vai darbinieku un kārtīgi izpildīsiet visus uzdevumus, aktīvi piedalīsieties visos pasākumos, jūs izveidosiet pozitīvu reputāciju, kas turpmāk tev palīdzēs. Jums var piedot dažādas kļūdas darbā, neizpildītu darbu, vai kavējumu skolā, bet der atcerēties par to, ka nedrīkst to izmantot, savādāk jūs zaudēsiet savu reputāciju. Mēģiniet parādiet sevi no labākās puses. Nevajag no sevis tēlot labāku, nekā jūs esat, pievērsiet uzmanību savām kļūdām un mēģiniet tās labot, lai padarītu sevi par stipru personību.
Pigmaliona efekts

Pigmaliona efekts, jeb Rozentala efekts - ir unikāls psiholoģiskais fenomens, kurš noslēdzas tajā, ka cilvēks, kurš ir pārliecināts par informācijas precizitāti, neapzināti uzvedas, tā, lai šī informācija apstiprinātos. Šis efekts nosaka cilvēka raksturu. Pigmaliona efekts, bieži vien saņem apstiprinājumu paranormālu parādību pārbaudēs.

Pigmaliona efekts ir ļoti efektīvs tā darbībā. Jūs varat to izbaudīt, piemēram uz sava bērna, kuram tuvākajā laikā vajadzētu nokļūt jaunā sabiedrībā (jauna klase, skola, sporta nodarbības utt). Kā likums, daudzi bērni izjūt diskomfortu no tā, ka viņiem nāksies komunicēt ar nepazīstamiem cilvēkiem, domās par to, kā viņus pieņems. Pasakiet bērnam, ka jūs jau esat runājuši ar tiem cilvēkiem, kurus viņš satiks un viņi visi ir labvēlīgi noskaņoti. Nonākot jaunā sabiedrībā, bet esot pozitīvs, jūsu bērns uzvedīsies savādāk. Ir liela iespēja, ka attiecības jaunā kolektīvā būs patīkamas un sagādās jūsu bērnam labas sajūtas.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement

Jaunākie komentāri

1 0 20:27 28.05normāls čoms
Tikai un vienīgi vibrators, ja arī kādreiz uznāks vēlm. Abet mēs brauksim medībās, maksčerēt un uz saviem ( ne Jūsu ) klubiem.
0 0 20:13 19.05Viktors
Welos atrast otru pusiti
0 0 19:06 29.04Taa sanaaca
Jaa,cukura daudzums nav uzrakstiits.

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2017