Katrs bērns atnāk savā laikā

Advertisement
Advertisement

Puika vai meitene, skaļā vai klusā - tieši tas, kas jums vajadzīgs tagad. Pieņemiet savu bērnu mācību stundas ar mīlestību un pateicību. Katram bērnam ir sava nozīme un sava misija.

 

Slavens pedagogs un zinātnieks Šalva Amonašvili, ir veselas zinātnes autors - humānajā pedagoģijā, Maskavas pilsētas pedagoģiskās universitātes profesors novadīja veselu semināru skolotājiem.

 

Runa gāja nevis par `mācību - audzināšanas procesu`, bet par daudz svarīgākām lietām. Amonašvili jautāja: kas ir bērns? Un kas mēs esam pieaugušie? Vai jums ir filozofisks skats uz bērniem? Kā mums dzīvot un komunicēt ar viņiem? Kāda ir skolotāja nozīme?

 

Viņš novadīja arī stundu `Materiālistiskā skats uz izglītību pazemo bērnu un pašu skolotāju`, - ir pārliecināts Amonašvili. Kāpēc? - par to norisinājās saruna pēc stundas.

 

- Kāpēc tā?

 

- Tāpēc, ka vajag būt plašai apziņai, lai pieņemtu pasauli un kosmosu. Materiālistiskā apziņa neļauj to redzēt un pieņemt.

Raksta turpinājums
No Amonašvili lekcijas:

`Mēs nezinām, vai eksistē augstāka pasaule, bet varam to uzskatīt kā pieņēmumu. Varat to saukt kā jūs gribat - Dieva pasaule, absolūta vai augstāka par prātu. Otrs pieņēmums: cilvēka dvēsele - ir mūžīga, neiznīcināma substance, tikai mēs paši varam vai nu uzlabot, vai sabojāt savu dvēseli.

Trešais pieņēmums: mūzu zemes dzīve - ir tikai īss dvēseles dzīves ceļš - visi mēs esam ceļinieki uz Visumu. Jā, neviens no šiem pieņēmumiem nav pierādāms, tam mēs varam tikai ticēt. Tieši šīs idejas atrodas reliģijas un klasiskās literatūras nozīmē. Ja visus šos pieņēmumus uzskatīt par svarīgiem, tad parādās filozofisks skats uz bērnu.

Kas viņš ir, bērns? Nē, tā nav nejaušība vai vecāku vēlme, tā ir mūsu dzīves parādība. Bērni ierodas šajā pasaulē ar savu misiju, nozīmi, katrs cilvēks mazliet izmaina pasauli. Cilvēki dzimst viens otram, mēs palīdzam viens otram atdzimt.
Un ja skolotājs attieksies pret bērnu ar tādu pozīciju, tad diez vai klasē būs bļaušana, niknums un dusmas: `Tagad visi apklustat! Ātri atveriet burtnīcas! Un rīt bez vecākiem uz skolu nenāc!`. Tāpēc, ka pedagoga uzdevums nav iedot uzdevumu vai vienkāršas zināšanas - tas nav tik grūti, bet palīdzēt bērnam atrast savu nozīmi, savu ceļu.`

- Šalva, jūs sakāt, ka katram cilvēkam ir sava nozīme. Atvainojiet, bet kāda tā ir slepkavām un teroristiem?

- Ja neņem vērē tos filozofiskos pieņēmumus, par kuriem es runāju, cilvēks šajā pasaulē neierodas ar sliktiem nodomiem, viņā ir - Dieva veidols, jeb kosmosa, kā arī tur nebūtu, mēs esam atkarīgi no daudzām kosmiskajām parādībām. Kaut kas var izkropļot cilvēka ceļu: kāds nepalīdzēja, neatradās laicīgi blakus, nepateica galvenos vārdus. Un rodas dzīves iedomu izkropļošana, bet domājat, ka sliktam cilvēkam gribas tādam būt? Daudzi vēlētos izpirkt savu vainu. Kāds tērē miljonus labdarībai - lai nopirktu indulgenci.
- Seminārā jūs parādījāt: pedagoga komunikāciju ar bērniem. Vecākiem ar bērniem arī iesakiet komunicēt ar pozīciju, ka tavs bērns ir ieradies šajā pasaulē ne jau tukšām rokām, bet ar misiju?

- Man ir savs skats uz bērnu audzināšanu ģimenē, es arī esmu tēvs un vectētiņš. Kaut kad mūs audzināja, pēc tam mēs audzinājām bērnus kļūdu un izmēģinājuma ceļā. Pateikšu galveno: ja vecāki vēlas uzlabot ģimenes audzināšanas sistēu, tad pirmām kārtām viņiem ir jāatsakās no visāda veida sodiem.

Jūs jautāsiet: un ja bērns kaitē, dara ko sliktu, ko darīt? Ir dažādas pieejas, bet visas tās pieprasa daudz spēku no vecāku puses. Ja jums ir bērns - tad lūdzu ziedojiet savu laiku bērnam! Neaudziniet viņu kā pagadās. Ja audzināsiet, kā pagadās - tad nevar iztikt bez sodiem, jo jums nav laika, lai nomierinātu viņu, tāpēc vajag kārtīgi viņam sadot pa dibenu, uzbļaut, aizliegt, atņemt, nolamāt. Ja jūs atdodat lielu daļu savas dvēseles bērna audzināšanai - tādi paņēmieni nebūs vajadzīgi.
Tas nenozīmē, ka es no bērna neko nepieprasīšu, vienkārši saruna būs savādāka. Ja bērns izdara ko sliktu, es viņam saku: darām tā, lai mūsu dzīvē nekas tāds vairāk nebūtu.

Tikko, kā viņš sāk saprast un darīt labu - es viņu slavēšu, lai viņš tiektos pēc tā. Ja viņš mēģinās darīt ko patiesi labu - es pārspīlēšu, slavēšu, priecāšos: redzi dēliņ, tu kļūsti par vīrieti! Un tā vienmēr. Slavējiet bērnus.

- Tik un tā bērns neizaugs bez `trikiem`...

- Protams, tāpēc, ka viņam ir `pieaugšanas kaisle` - ļoti spēcīga dabas sajūta, kuras dēļ viņš darīs visu. Un pēkšņi dēls sāk smēķēt - viņš tā saprot pieaugšanu, it īpaši tad, ja tēvs smēķē. Kā rīkoties? Aizliegt, sabļaut? Viņš zags cigaretes un naudu... Viņš pieaug, visi smēķē un viņam ir jāsmēķē.
Ir svarīgi, lai bērns augtu komunikācijā ar pieaugušajiem. Ja ģimenē uz bērnu bļauj, strīdas ar viņu un lamā, tad bērns uzskata, ka ģimene nav derīga viņa pieaugšanai un meklē kompāniju, kur viņu pieņems.

Labāk, lai dēlu audzina tēvs, kā savu brāli, pasakot viņam: `Dēls, tu jau pieaudz. Redzi, lūk mana pēdējā cigarete un tu vairāk neredzēsi, ka es smēķēju`. Ja tēvs to izdarīs, viņš mīl bērnu, ja neizdarīs - viņš mīl sevi.

Ja bērns dara ko sliktu - nevajag sodīt, vajag raudāt! Ar asarām acīs teikt, cik ļoti viņi cieš - mamma un tētis. Mātes asaras - tūkstoškārtīgs līdzeklis, nekā rokas, kad viņa sit savu bērnu. Sit, lai piesietu viņu labākam. Redziet, ja sit, tad mīl, bet tādu mīlestību bērns nepieņems nekad! Varmācība nav bērna audzināšana, tas apstādina viņa attīstību. Pēc tam, mēs paši vecāki, esam vainīgi.
- Kā pierunāt bērnu lasīt?

- Vai mamma lasa mājās? Bērnam ir jāredz lasošus cilvēkus sev blakus.

Nebūs slikti, ja pirms miega, mamma, tētis, vecmāmiņa piesēdīsies pie bērna un izlasīs kādas lapaspuses viņam! Kaut ko no Bībeles, pasakas, stāsta un lai viņš aizmieg, bet jūs turpiniet lasīt vēl kādas 10-15 minūtes.

Bērns to uztver. Ja jūsu ģimenē ir lasīt griboši cilvēki, tas tas nav iespējams, ka bērnam neiepatiksies lasīšana.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 21:58 21.03Oje
Meitene sevi vienkārśi izkropļojusi
1 0 21:52 28.02Andris
Galìgs sviests , bet ja tà uzvedàs , kà uzrakstits , tad jeb kuru var tàdu personu, tiešàm var saukt par kretìnu.
0 0 01:05 24.02Martzello
Mīlestība starp sievieti un vīrieti ir viņu abu dvēseļu (prātu, jūtu, gribas) realizēšana vienam pret otru savstarpēji laimīgā harmonijā.
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2019