Katrs bērns atnāk savā laikā

Advertisement
Advertisement

Puika vai meitene, skaļā vai klusā - tieši tas, kas jums vajadzīgs tagad. Pieņemiet savu bērnu mācību stundas ar mīlestību un pateicību. Katram bērnam ir sava nozīme un sava misija.

 

Slavens pedagogs un zinātnieks Šalva Amonašvili, ir veselas zinātnes autors - humānajā pedagoģijā, Maskavas pilsētas pedagoģiskās universitātes profesors novadīja veselu semināru skolotājiem.

 

Runa gāja nevis par `mācību - audzināšanas procesu`, bet par daudz svarīgākām lietām. Amonašvili jautāja: kas ir bērns? Un kas mēs esam pieaugušie? Vai jums ir filozofisks skats uz bērniem? Kā mums dzīvot un komunicēt ar viņiem? Kāda ir skolotāja nozīme?

 

Viņš novadīja arī stundu `Materiālistiskā skats uz izglītību pazemo bērnu un pašu skolotāju`, - ir pārliecināts Amonašvili. Kāpēc? - par to norisinājās saruna pēc stundas.

 

- Kāpēc tā?

 

- Tāpēc, ka vajag būt plašai apziņai, lai pieņemtu pasauli un kosmosu. Materiālistiskā apziņa neļauj to redzēt un pieņemt.

Raksta turpinājums - lapa #1
No Amonašvili lekcijas:

`Mēs nezinām, vai eksistē augstāka pasaule, bet varam to uzskatīt kā pieņēmumu. Varat to saukt kā jūs gribat - Dieva pasaule, absolūta vai augstāka par prātu. Otrs pieņēmums: cilvēka dvēsele - ir mūžīga, neiznīcināma substance, tikai mēs paši varam vai nu uzlabot, vai sabojāt savu dvēseli.

Trešais pieņēmums: mūzu zemes dzīve - ir tikai īss dvēseles dzīves ceļš - visi mēs esam ceļinieki uz Visumu. Jā, neviens no šiem pieņēmumiem nav pierādāms, tam mēs varam tikai ticēt. Tieši šīs idejas atrodas reliģijas un klasiskās literatūras nozīmē. Ja visus šos pieņēmumus uzskatīt par svarīgiem, tad parādās filozofisks skats uz bērnu.

Kas viņš ir, bērns? Nē, tā nav nejaušība vai vecāku vēlme, tā ir mūsu dzīves parādība. Bērni ierodas šajā pasaulē ar savu misiju, nozīmi, katrs cilvēks mazliet izmaina pasauli. Cilvēki dzimst viens otram, mēs palīdzam viens otram atdzimt.
Un ja skolotājs attieksies pret bērnu ar tādu pozīciju, tad diez vai klasē būs bļaušana, niknums un dusmas: `Tagad visi apklustat! Ātri atveriet burtnīcas! Un rīt bez vecākiem uz skolu nenāc!`. Tāpēc, ka pedagoga uzdevums nav iedot uzdevumu vai vienkāršas zināšanas - tas nav tik grūti, bet palīdzēt bērnam atrast savu nozīmi, savu ceļu.`

- Šalva, jūs sakāt, ka katram cilvēkam ir sava nozīme. Atvainojiet, bet kāda tā ir slepkavām un teroristiem?

- Ja neņem vērē tos filozofiskos pieņēmumus, par kuriem es runāju, cilvēks šajā pasaulē neierodas ar sliktiem nodomiem, viņā ir - Dieva veidols, jeb kosmosa, kā arī tur nebūtu, mēs esam atkarīgi no daudzām kosmiskajām parādībām. Kaut kas var izkropļot cilvēka ceļu: kāds nepalīdzēja, neatradās laicīgi blakus, nepateica galvenos vārdus. Un rodas dzīves iedomu izkropļošana, bet domājat, ka sliktam cilvēkam gribas tādam būt? Daudzi vēlētos izpirkt savu vainu. Kāds tērē miljonus labdarībai - lai nopirktu indulgenci.
- Seminārā jūs parādījāt: pedagoga komunikāciju ar bērniem. Vecākiem ar bērniem arī iesakiet komunicēt ar pozīciju, ka tavs bērns ir ieradies šajā pasaulē ne jau tukšām rokām, bet ar misiju?

- Man ir savs skats uz bērnu audzināšanu ģimenē, es arī esmu tēvs un vectētiņš. Kaut kad mūs audzināja, pēc tam mēs audzinājām bērnus kļūdu un izmēģinājuma ceļā. Pateikšu galveno: ja vecāki vēlas uzlabot ģimenes audzināšanas sistēu, tad pirmām kārtām viņiem ir jāatsakās no visāda veida sodiem.

Jūs jautāsiet: un ja bērns kaitē, dara ko sliktu, ko darīt? Ir dažādas pieejas, bet visas tās pieprasa daudz spēku no vecāku puses. Ja jums ir bērns - tad lūdzu ziedojiet savu laiku bērnam! Neaudziniet viņu kā pagadās. Ja audzināsiet, kā pagadās - tad nevar iztikt bez sodiem, jo jums nav laika, lai nomierinātu viņu, tāpēc vajag kārtīgi viņam sadot pa dibenu, uzbļaut, aizliegt, atņemt, nolamāt. Ja jūs atdodat lielu daļu savas dvēseles bērna audzināšanai - tādi paņēmieni nebūs vajadzīgi.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Jaunākie komentāri

0 0 15:07 14.11tickettothemoon
Skorpioni ir vienmēr neizturami!
0 2 23:34 01.11amigo
Dievieteem rasna dirsa!!
0 2 14:26 21.10Anna
Pilnībā piekrītu!

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © TikaiDaile.lv 2012 - 2017